Психічне здоров’я – це не тільки відсутність психічних захворювань. Коли ми говоримо про щастя, душевний спокій, радість або задоволення, ми говоримо про психічне здоров’я. Психічне здоров’я – це стан психосоматичного і психологічного благополуччя, який ґрунтується на відчутті сили і цінності власного «Я» людини, її здатності досягати згоди з самим собою та іншими на основі довільної регуляції поведінки і діяльності. Психічне здоров’я є відносно усталеною характеристикою людини як біосоціальної істоти. Воно забезпечує активність поведінки людини, належний рівень її адаптивності та самодостатності у навколишньому середовищі.
Психічне здоров'я здоров я є важливим показником цілісного розвитку дитини.
За гонитвою в підготовці дитини до школи часто забувають про те, що не заміниш знаннями, – про психологічну готовність до навчання в школі. Психологічна готовність до школи – це зрілість психіки.
Підсумком розвитку дитини в дошкільному дитинстві є передумови того, щоб дитина могла пристосуватися до умов школи, приступити до систематичного навчання.
Звичайно, важливо, щоб дитина пішла в школу фізично підготовленою, проте це далеко не єдина умова. Одним з найнеобхідніших моментів є психологічна готовність. Її зміст включає в себе певну систему вимог, які будуть висунуті дитині під час навчання, і важливо, щоб вона була здатна з ними впоратися.
Найважливішим наслідком психічного розвитку дитини дошкільного віку є формування психологічної готовності до шкільного навчання. По суті, її становлення свідчить про завершення періоду дошкільного дитинства.
Можна виділити такі компоненти психологічної готовності: мотиваційний, інтелектуальний, особистісний, емоційний, вольовий, узагальнення переживань.
Мотиваційний компонент відображає бажання чи небажання дитини навчатися. Він дуже важливий, бо від нього залежить входження дитини в нову для неї діяльність, яка відрізняється від ігрової своєю обов’язковістю, розумовим напруженням, необхідністю подолання труднощів [3].
Інтелектуальний компонент готовності дитини до школи включає обізнаність, яка характеризується обсягом знань про навколишній світ: живу й неживу природу, деякі соціальні явища. З метою діагностики інтелектуальної готовності до школи пропоную такі методики: «Малюноклюдини» Керна-Йірасика Встановлюючи інтелектуальну готовність дитини до навчання психолог визначає розвиток вербального та невербального інтелекту дитини та загального рівня її розумової активності.
Особистісний компонент готовності складається з цілого ряду показників: дитина повинна чітко усвідомлювати свою внутрішню позицію, умінням спілкуватися з учителем, учнями. Для діагностики особистісної готовності до школи пропоную такі методики: «Сходинки» Дембо-Рубінштейн, «Хто більше» О.Кравцової.
Емоційний компонент готовності дитини до навчання проявляється в тому, що вона іде до школи з задоволенням, радістю, довірою. Ці переживання роблять її відкритою для контактів з учителем, новими товаришами, підтримує впевненість у собі, прагнення знайти своє місце серед однолітків. Емоційно-вольова та особистісна (мотиваційна) готовність визначається за методиками «Графічний диктант», «Хатка» [4].
Вольовий компонент готовності виявляється в умінні керувати своєю поведінкою, у певному рівні розвитку довільності пізнавальних процесів. Навчання в школі вимагає довільного сприйняття, тобто вміння не тільки слухати, але й чути вчителя, товаришів, довільного запам'ятовування відтворення, вміння довільно виконувати дії, робити не тільки те, що цікаво, а й те, що потрібно, доводити почату справу до кінця.
Узагальнення переживань проявляється в утраті безпосередньої поведінки, в узагальненому сприйнятті діяльності, у довільності поведінки, здатності підкоряти свою поведінку певним правилам і вимогам, виступає суттєвим компонентом психологічної готовності до шкільного навчання. Для діагностики цього компонента використовую методики: «Будиночок» І.Дубровіна, «Так і ні не говори» О.Кравцова.
Психологічна готовність - це розвиток довільної регуляції діяльності. Для цього можна використати методику Й.Шванцара.
Крім психологічного обстеження, доцільно фіксувати свої спостереження за поведінкою дитини:
1. Уміння уважно слухати і точно виконувати найпростіші вказівки дорослого, самостійно діяти за завданням дорослого, правильно відтворювати на аркуші паперу напрямок лінії.
2. Уміння орієнтуватися на систему умов задачі, переборюючи відволікаючий вплив побічних чинників.
3. Здатність до саморегуляції навчальної діяльності. Усвідомлення мети, уміння планувати дії з досягнення цілей, здатність орієнтуватися і відтворювати зразок, контролювати результати. Уміння діяти за правилом.
4. Уміння орієнтуватися у своїй роботі на зразок, точно копіювати його особливості розвитку довільної уваги дитини.
Потрібно перевірити рівень тривожності:
1. Схильність дитини до неврозу Оцінювання рівня тривожності за тестом «Тривожність».
Важливе значення має емоційна стійкість дитини під час навчання в школі:
1. Емоційно-позитивне ставлення до навчання у школі. Спостереження за поведінковими реакціями дитини.
2. Наявність або відсутність імпульсивних реакцій. Щоб дитина успішно вчилася, вона насамперед, повинна прагнути до нового шкільного життя.
Основними показниками емоційно-вольової готовності є певний ступінь сформованості довільних психічних процесів (цілеспрямованого сприймання, запам'ятовування, уваги), уміння долати посильні труднощі, навички самостійності, організованості, швидкий темп роботи, що вимагає зібраності, зосередженості (на противагу імпульсивності, схильності відволікатись), опанування основними правилами поведінки у навчальних та інших ситуаціях, уміння правильно реагувати на оцінку виконаного завдання, оцінювати свою роботу.
3. Дитина з високим рівнем емоційно-вольової готовності до школи адекватно сприймає завдання, співвідносить їх за ступенем складності. Через необхідність долати труднощі вона не втрачає рівноваги: звертається за допомогою до дорослих або намагається справитися самотужки, переносить невдачі (не розгублюється, не плаче), шукає способи вдосконалення своєї роботи чи поведінки. Тобто виявляє необхідний для школи рівень самостійності.
4. За відповідями дошкільників можна зробити висновки про розумову готовність, розумові можливості, індивідуальний і груповий рівень обізнаності, роль батьків у формуванні загального розвитку і спрямованості дитини, над чим необхідно працювати педагогам.
Отже, підготовка дітей до школи повинна бути всебічною, забезпечити формування системи якостей, які засвідчать їх психологічну готовність до життя і діяльності у шкільних умовах..
ТЕСТ КЕРНА-ЙІРАСИКА (ДІАГНОСТИКА ГОТОВНОСТІ ДО ШКОЛИ)
![ТЕСТ КЕРНА-ЙІРАСИКА](https://static.wixstatic.com/media/9d68a9_e55b7f7c24dc4851a786271c80a4d8a4~mv2.jpg/v1/fill/w_624,h_297,al_c,q_80,enc_auto/9d68a9_e55b7f7c24dc4851a786271c80a4d8a4~mv2.jpg)
Тест виявляє загальний рівень психічного розвитку, рівень розвитку мислення, вміння слухати, виконувати завдання за зразком, довільність психічної діяльності. Тест складається з 4-х частин: • тест "Малюнок людини" (чоловічої фігури); • копіювання фрази з письмових букв; • змальовування точок.
Тест “Малюнок людини”
Завдання. “Тут (показується де) намалюй людину, як ти вмієш”. Під час малювання неприпустимо поправляти дитину ("ти забув намалювати вуха"), дорослий мовчки спостерігає.
Оцінювання
1 бал: намальована чоловіча постать (елементи чоловічого одягу), є голова, тулуб, кінцівки; голова з тулубом з’єднується шиєю, вона не повинна бути більшою за тулуб; голова менша за тулуб, на голові – волосся, можливий головний убір, вуха; на обличчі – очі, ніс, рот; руки мають кисті з п’ятьма пальцями; ноги відігнуті (тобто є ступня або черевик); фігура намальована синтетичним способом (контур цільний, ноги і руки ніби ростуть з тулуба, а не прикріплені до нього).
2 бали: виконання всіх вимог, крім синтетичного способу малювання, або якщо присутній синтетичний спосіб, але не намальовані 3 деталі: шия, волосся, пальці; обличчя повністю є промальованим.
3 бали: фігура має голову, тулуб, кінцівки (руки і ноги намальовані двома лініями); можуть бути відсутніми: шия, вуха, волосся, одяг, пальці на руках, ступні на ногах.
4 бали: примітивний малюнок з головою і тулубом, руки і ноги не промальовані, можуть бути у вигляді однієї лінії.
5 балів: відсутність чіткого зображення тулуба, немає кінцівок; каракулі.
![](https://static.wixstatic.com/media/9d68a9_a5609a672afd42348774ce46d69cbba4~mv2.jpg/v1/fill/w_350,h_267,al_c,q_80,enc_auto/9d68a9_a5609a672afd42348774ce46d69cbba4~mv2.jpg)
Копіювання фрази з письмових букв
Завдання. "Подивися, тут щось написано. Спробуй переписати так само тут (показати нижче написаної фрази), як зможеш".
На аркуші напишіть фразу великими літерами, перша буква – велика: Він їв суп.
Оцінювання
• 1 бал: добре і повністю скопійований зразок; букви можуть бути трохи більшими ніж у зразку, але не в 2 рази; перша літера – велика; фраза складається з трьох слів, їх розташування на аркуші горизонтальне (можливо невелике відхилення від горизонталі).
• 2 бали: зразок скопійовано розбірливо; розмір букв і горизонтальне положення не враховується (літери можуть бути більші, рядок може йти вгору або вниз).
• 3 бали: напис розбитий на три частини, можна зрозуміти хоча б 4 літери.
• 4 бали: зі зразком збігаються хоча б 2 літери, розрізняється рядок.
• 5 балів: нерозбірливі каракулі, черкання.
![](https://static.wixstatic.com/media/9d68a9_f85edc3d4db1404eba965cdf19a35148~mv2.jpg/v1/fill/w_354,h_228,al_c,q_80,enc_auto/9d68a9_f85edc3d4db1404eba965cdf19a35148~mv2.jpg)
Змальовування точок
Завдання. "Тут намальовані точки. Спробуй намалювати поруч такі ж”.
У зразку 10 точок знаходяться на рівній відстані одна від одної по вертикалі і по горизонталі.
Оцінювання
1 бал: точне копіювання зразка, допускаються невеликі відхилення від рядка або стовпця, зменшення малюнка, неприпустиме збільшення.
2 бали: кількість і розташування точок відповідають зразку, допускається відхилення до трьох точок на половину відстані між ними; точки можуть бути замінені кружечками.
3 бали: малюнок у цілому відповідає зразку, по висоті або ширині не перевищує його більше, ніж у 2 рази; число точок може не відповідати зразку, але їх не повинно бути більше 20 і менше 7; допустимо розворот малюнка навіть на 180 градусів.
4 бали: малюнок складається з точок, але не відповідає зразку.
5 балів: каракулі, черкання.
![](https://static.wixstatic.com/media/9d68a9_438f600239e548cea504c7e8f6b7a3af~mv2.jpg/v1/fill/w_624,h_228,al_c,q_80,enc_auto/9d68a9_438f600239e548cea504c7e8f6b7a3af~mv2.jpg)
Після оцінки кожного завдання всі бали сумуються. Якщо дитина набрала в сумі за всіма трьома завданнями: • 3-6 балів – у неї високий рівень готовності до школи; • 7-12 балів – середній рівень; • 13 -15 балів – низький рівень готовності, дитина потребує додаткового обстеження інтелекту та психічного розвитку.
Comentarios